Rezerwacja telefoniczna*

poniedziałek - piątek
od 9:00 do 17:00

71 724 23 77

opłata za 1 impuls wg stawki Twojego operatora

Ubezpieczenia i zniżki

Zaplanuj swoje wakacje

Przewodnik po Austrii

AUSTRIA

 

Położenie, powierzchnia i ludność

 

Austria, kraj o powierzchni 83 855 km², leży w południowej części Europy Środkowej. Jej obszar należy do pięciu większych formacji geologicznych. Są to: Alpy Wschodnie, przedgórze Alp i Karpat, Basen Panoński, Kotlina Wiedeńska i Masyw Czeski. Sąsiaduje z Niemcami, Czechami, Słowacją, Węgrami, Słowenią, Włochami, Szwajcarią oraz księstwem Liechtenstein. Nieliczne tereny nizinne obejmują południowo-wschodnią część kraju, tj. Burgenland na pograniczu z Węgrami i Słowacją oraz południowo-wschodni cypel Dolnej Austrii, również przy granicy ze Słowacją. Najdłuższa rzeka Austrii to Dunaj, przecinający kraj z zachodu na wschód.

Stolicą kraju jest Wiedeń. Inne ważne miasta to: Klagenfurt, Salzburg, Innsbruck, Linz i Graz. Dominującym wyznaniem jest katolicyzm. Językiem urzędowym jest j.niemiecki a obowiązującą walutą - euro. 1 euro (€) to 100 centów.

 

Kultura i zwyczaje

 

Austriacy pielęgnują liczne tradycje związane ze świętami religijnymi, jak odpusty czy procesje. Wielu wrażeń może dostarczyć każdemu udział w Święcie Czekolady lub Święcie Klusek. W różnych restauracjach organizowane są specjalne tygodnie regionalnych przysmaków. Choć większość imprez ma zasięg lokalny, jednak od czasu do czasu przygotowywane są także festiwale międzynarodowe, choćby festiwale muzyczno-teatralne w Salzburgu i w Bregencji, Wiener Festwoche czy wiedeński festiwal filmowy.

Austria jest ojczyzną wielu znanych ludzi. Historia kraju obfitowała w muzyków o ogólnoświatowej sławie – można tutaj wymienić chociażby Wolfganga Amadeusza Mozarta, Józefa Haydna, Franciszka Liszta, Franza Schuberta, Johanna Straussa, Józefa Wagnera oraz Franza Grubera.

 

Turystyka

 

Austria, jako jeden z bardziej malowniczych regionów Europy, przyciąga ok. 20 mln gości rocznie, czyniąc z turystyki najważniejsze źródło dochodów państwa. Latem turyści przybywają po to, by wędrować po lasach, łąkach i górach wokół lśniących jezior i setek wartkich rzek. Nie zawiodą się tu również miłośnicy zabytków. Zimą, do ponad 50 górskich miejscowości, zjeżdżają amatorzy narciarstwa. Najsłynniejsze to m.in. Tyrol, St.Anton, Kitzbuhel lub Innsbruck. Podziw budzi wspaniała infrastruktura sprzyjająca rekreacji i wypoczynkowi. Koleje linowe, wyciągi orczykowe i krzesełkowe, świetnie przygotowane trasy narciarskie, a także liczne pływalnie kryte i odkryte, zagospodarowane brzegi rzek i jezior oraz bogata baza noclegowa czynią pobyt w Austrii wyjątkowo przyjemnym.

 

Podróż

 

Najszybciej do Austrii można dotrzeć samolotem. Do Wiednia latają rejsowe samoloty linii PLL LOT, Austrian Airlines (z Warszawy) oraz tanie linie SkyEurope (z Krakowa). Lot trwa ok. 60 min. Inne międzynarodowe lotniska znajdują się w Linzu, Grazu, Salzburgu, Innsbrucku i Klagenfurcie.

W podróż można także wybrać się samochodem lub motocyklem autokarem. Austria i sąsiednie kraje mają wiele szybkich, dobrze utrzymanych autostrad, dlatego taka podróż jest łatwa i przyjemna. Należy jednak pamiętać o opłatach drogowych obowiązujących w Czechach i Słowacji oraz w samej Austrii.

Autobusy są ogólnie wolniejsze i mniej komfortowe niż samolot czy samochód, ale zdecydowanie tańsze. Największą europejską siecią międzynarodowych przewozów autobusowych zarządza grupa firm przewozowych, działająca pod wspólną nazwą Eurolines. Autobusy z Warszawy kursują do Wiednia tylko w niedziele. Natomiast z Krakowa kursują autobusy firmy Jordan i jeżdżą one codziennie.

Wygodną alternatywą dla połączeń lotniczych i drogowych są nocne i dzienne połączenia kolejowe z Krakowa oraz Warszawy do Wiednia. Pociągi z Warszawy Centralnej do Wiednia (na dworzec Sudbanhof) kursują nawet trzy razy dziennie.

 

Kuchnia

 

Kuchnia austriacka należy do kuchni obfitujących w różnorodność dań mięsnych oraz dań ciężko strawnych. Wśród serwowanych dań bardzo ważne miejsce zajmują zupy, które rozpoczynają główny posiłek dnia, najczęściej jest to zupa zwana Markknödelsuppe (rosół ze szpiku z kluskami) oraz Frittatensuppe (wywar mięsny podawany z pokrojonym naleśnikiem). Do zup podawane są rozmaite dodatki, m.in.: kluseczki, knedelki, przeróżne makarony. Na drugie danie najczęściej serwowane są potrawy z mięsa i ryb, do najbardziej znanych potraw na pewno trzeba zaliczyć Wiener Schnitzel (kotlet z mięsa cielęcego panierowany i smażony) lub tańsza wersja tego kotleta tj. z mięsa wieprzowego. Popularny w całej Austrii jest również gulasz z mięsa i warzyw z dodatkiem papryki. Ziemniaki używane są jako dodatek do dań, najczęściej są gotowane lub podsmażane.

Austria w całym świecie słynie ze wspaniałych i smacznych wyrobów ciastkarskich i czekoladowych. Najbardziej znanym ciastem jest sernik wiedeński oraz strudel, nadziewany przeróżnym nadzieniem (najczęściej jednak owocami). Głównym napojem w Austrii jest kawa (w szczególności słynna kawa po wiedeńsku), a spośród soków najczęściej spożywany jest sok jabłkowy. Ciekawym napojem bezalkoholowym jest Almdudler - lemoniada doprawiona imbirem. Austriacy lubują się w winach. Główne rodzaje dostępnych win to: tafelwein - wino stołowe, landwein, qualitatswein oraz pradikatswein. Obok win Austria słynie z produkcji piwa, tj.: Gosser, Stiegl czy Schwechater.

 

Zwiedzanie

 • Wiedeń: wieża Stephansdom, Muzeum Sztuki, pałace Schonbrunn, Hofburg i Belvedere, katedra św. Stefana, rozrywka na Kartner Strasie, wycieczka po Ringstrasse.

 • Klagenfurt : Europapark.

 • Hohe Tauern National Park ze szlakiem Grossglockner i wodospadami Krimml.

 • Innsbruck: Złoty Dach i Hofkirche.

 • Salzburg: starówka, twierdze Hochensalzburg i Mirabellgarten.

 • Jezioro Bodeńskie.

 • Dolinia Dunaju: zamki i opactwa

 • Melk: klasztor.

 • uzdrowiska Bad Gastein i Baden.

 • fortece Friesach i Burg Hochosterwitz.

 • Neusiedler See - jedyne jezioro stepowe w środkowej Europie.

 

Zdrowie

 

W razie wypadku i nagłego zachorowania przysługuje turystom bezpłatna pomoc lekarska. Osoby opłacające składki na NFZ, spędzające wczasy w Austrii, mają prawo korzystać z opieki medycznej w ramach ubezpieczenia. Osoba ubezpieczona w jednym z krajów członkowskich UE korzysta z opieki zdrowotnej w innym kraju członkowskim na takich samych zasadach na jakich korzystają obywatele tego innego kraju, objęci powszechnym systemem ubezpieczenia zdrowotnego. Należy mieć ze sobą dokument potwierdzający fakt ubezpieczenia (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – EKUZ). Wydaje ją bezpłatnie każdy regionalny oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. Zakres ubezpieczenia obejmuje tylko podstawowe usługi medyczne, zatem warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie.

 

Ambasady

 

Ambasada RP w Austrii

Hietzinger Hauptstr. 42c, A-1130 Wien

tel. 0043187015100, fax 004318701 5222

info@botschaftrp.at;

www.wien.polemb.net

 

Informujemy, że strona internetowa wykorzystuje pliki cookies. Ustawieniami plikow cookies można zarządzać za pomocą ustawień przeglądarki internetowej. Kliknij zgadzam się aby ukryć ten komunikat.