Rezerwacja telefoniczna*

poniedziałek - piątek
od 9:00 do 17:00

71 724 23 77

opłata za 1 impuls wg stawki Twojego operatora

Ubezpieczenia i zniżki

Zaplanuj swoje wakacje

Brazylia - przewodnik turystyczny

Położenie, powierzchnia i ludność

Brazylia jest największym krajem Ameryki Południowej, piątym na świecie pod względem obszaru (8 547 403 km²) i szóstym pod względem liczby mieszkańców. Na północy kraju rozciąga się Nizina Amazonki a na południu - gęsto zaludniona Wyżyna Brazylijska. Najwyższym szczytem Brazylii jest Pico da Neblina (3014 m. n.p.m.). Od północy, wschodu i południowego wschodu Brazylia otoczona jest wodami Oceanu Atlantyckiego. Stolicą kraju jest Brasilia. Inne większe miasta to Sao Paulo, Rio de Janeiro, Belo Horizonte, Salvador, Fortaleza. Ponad 50% ludności jest pochodzenia europejskiego, pozostali to mieszanka Europejczyków, Afrykanów i Indian. W Brazylii dominuje religia rzymskokatolicka. Praktykowane są także stare wierzenia afrykańskie zmieszane z religią rzymskokatolicką tworzące swoisty kult zwany candomble. Językiem urzędowym jest język portugalski a obowiązującą walutą jest real brazylijski. 1 real (BRL) = 100 centavos.

Kultura i zwyczaje

Pomimo wielu bogactw naturalnych, Brazylia to kraj biedny i jeden z najbardziej zadłużonych na świecie. Wielka przepaść dzieli nielicznych bogaczy od wielu milionów bardzo biednych ludzi. Kiedy jednak nadejdzie pora karnawału, zarówno bogaci jak i biedni wydają się jednakowo otwarci, rozpaleni i utalentowani. Przedwielkopostne festyny organizuje się w różnych krajach ale nigdzie nie są one takie jak w Rio.
Brazylijczycy są narodem, który kocha zabawę i, przy całej swojej mieszaninie etnicznej o wszystkich znanych kolorach skóry, ma bzika na punkcie sportu i automobilizmu. Oczywiście prym wiedzie piłka nożna, która jest niemal dyscypliną narodową. Z Brazylii pochodzą jedni z najlepszych piłkarzy świata: m.in. Ronaldo, Pele, Roberto Carlos, Kaka, Ronaldinho. Kraj ten zapoczątkował także wiele dyscyplin sportowych: m.in. capoeira, brazylijskie jiu-jitsu, vale tudo (sporty walki), plażowa piłka nożna oraz biribol, wodna wersja siatkówki.
Brazylia należy do największych, katolickich krajów świata, pomimo tego wielkie rzesze mieszkańców bok krzyża noszą rozmaite symbole voodoo (magii) i modlą się zarówno do Boga jak i do licznych bogów, bożków afrykańskich.

Turystyka

Ten niezwykle zróżnicowany pod niemal każdym względem kraj jest jednych z najchętniej odwiedzanych przez turystów. Brazylia kusi turystów baśniowym Rio de Janeiro, ze swymi karnawałami i plażami - Copacabaną i Ipanemą. Ponadto znajdują się tu odwieczne, nieskończone lasy tropikalne w dorzeczu Amazonki, bujna sawanna i dzikie góry. Brazylia to również wspaniałe muzea i stare miasta z czasów kolonialnych, z których wiele wpisanych zostało na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Osoby, które spędziły choć raz wczasy w Brazylii przyznają, że odkrywanie niezliczonych uroków tego kraju jest niezwykłą przygodą, która umożliwia zobaczenie wspaniałych rzek, dolin i niezwykle pięknych gór oraz zabytków z kolonialnej przeszłości kraju sięgającej XVI w.

Podróż

Najszybciej i najłatwiej do Brazylii można dotrzeć samolotem. Z Polski nie latają bezpośrednie samoloty do żadnego z portów lotniczych w Ameryce Południowej. Leci się zawsze z przesiadką w którymś porcie lotniczym w Europie lub poza Europą. Bilety lotnicze można zamówić przez infolinię 0801 011 110 lub online, na stronie www.lotnicze-bilety.pl

Kuchnia

Kuchnia brazylijska czerpie wzorce z różnych kultur, głównie europejskich. Szybko stała się wzorcem przejmowanym przez kucharzy całej Ameryki Południowej.
W kuchni brazylijskiej dominują mięsa (wszystkie rodzaje mięsa począwszy od wieprzowiny a kończąc na drobiu) i niezbędne do ich serwowania sosy. Sosy przyrządzane w Brazylii mają intensywny smak i często są pikantne. Głównym sposobem przygotowywania posiłków jest w Brazylii grillowanie. Na grillu podsmaża się praktycznie wszystko, od wszelkiego rodzaju mięs, przez ryby do owoców i warzyw. Wszystkie mięsa przed podaniem są marynowane w odpowiednim sosie, który nadaje miękkości oraz aromatu. Nieodłącznym elementem obiadu są trzy potrawy: arroz (ryz biały), feijao (fasola czarna) i farinha (mąka z korzeni manioku i kasawy). Do tradycyjnych dań Brazylii należy zaliczyć feijoada completa (gulasz z dodatkiem fasoli, suszonego mięsa, ogonami wieprzowymi, kiełbasą, szczypiorkiem, czosnkiem oraz papryczkami) oraz sopa de palmito (zupa z serc palmowych). Posiłki są zwykle zakrapiane niskoprocentowymi alkoholami. Przed każdym posiłkiem podawana jest np. caipirinhe (wódka z soku z trzciny cukrowej) lub inne bezalkoholowe napoje np. ipanema lub sok z guarany. Spośród innych napojów popularne jest piwo, zarówno ciemne, jak i jasne. Szczególnie znane są: Antarctica, Brahma i Chopp. Brazylijczycy uwielbiają słodkości, a ich desery są niesamowicie pyszne np. beijinhos de coco (kulki z żółtek, skondensowanego mleka oraz wiórków kokosowych), cajuzinho (kuleczki z czekolady i orzeszków ziemnych). Innym słodkim przysmakiem jest brazylijski krem czekoladowy, serwowany z brandy. Do deseru warto zamówić słynną, brazylijską kawę. Pija się ją zwykle mocną, czarną jak smoła i osłodzoną dużą ilością cukru trzcinowego.

Zwiedzanie

Rio de Janeiro - najpiękniejsza plaża świata, szalone widowisko futbolowe w Maracana, żywiołowa samba w klubach w Lapa, plac miasta Praca Floriano, Paco Imperial - okazały pałac cesarski.
Ilha Grande - oddalona od cywilizacji dżungla i tropikalne plaże.
Foz do Iquaçu - największe wodospady świata, spływające z gór Parany.
Salvador - najbardziej afrykańskie miasto Brazylii, gdzie odbywają się ceremonie magiczne pochodzenia afrykańskiego, m.in. condombles (wielogodzinna msza pogańska), czy pokazy capoeira (brazylijska sztuki walki).
Amazonia - wilgotny las liściasty w dorzeczu Amazonki, w którym żyją ostanie nieskażone przez cywilizację ludy świata oraz dzikie zwierzęta.

Zdrowie

Osoby planujące wczasy w Brazylii nie muszą martwić się o szczepienia obowiązkowe. W Brazylii nie ma takiego wymogu. Dobrze jednak przez szczepienie zabezpieczyć się przed tężcem, tyfusem, febrą, zapaleniem opon mózgowych, żółtaczką typu A i B. Przed wyprawą do Amazonii, gdzie realnym zagrożeniem jest malaria, koniecznie trzeba przyjmować środki zapobiegawcze oraz chronić skórę przed ukąszeniami komarów. Państwowe placówki medyczne udzielają pomocy bezpłatnie, jednak warunki w nich panujące i jakość oferowanych usług mogą pozostawiać wiele do życzenia. Funkcjonuje też wiele przychodni i klinik prywatnych. W związku z powyższym warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie od pobytu w szpitalu prywatnym i kosztów leczenia.

Ambasady

Ambasada RP
SES - Avenida das Naçoes, Qd. 809 Lote 33
70.423-900 Brasilia-D.F. Caixa Postal 07/0263
tel. (0-055 61) 3443-34-38, 3242-92-73, fax. 3242-85-43
e-mail: embpolon@terra.com.br
www.polonia.org.br

 

Informujemy, że strona internetowa wykorzystuje pliki cookies. Ustawieniami plikow cookies można zarządzać za pomocą ustawień przeglądarki internetowej. Kliknij zgadzam się aby ukryć ten komunikat.