Rezerwacja telefoniczna*

poniedziałek - piątek
od 9:00 do 17:00

71 724 23 77

opłata za 1 impuls wg stawki Twojego operatora

Ubezpieczenia i zniżki

Zaplanuj swoje wakacje

Genua

Genua

Genua - stolica prowincji i regionu Liguria - położona jest nad zatoką, która od niej bierze swoją nazwę. Miasto rozciąga się wzdłuż wybrzeża na długości ok. 35 km. Stanowi ważny ośrodek handlowy i przemysłowy, jest też najważniejszym portem we Włoszech.

Warto zobaczyć

Przed dworcem Brighnole mieści się piazza Giuseppe Verdiego, a za nim kolejny, również rozległy, piazza della Vittoria, pośrodku którego wznosi się Arco Trionfale dei Caduti (1931), łuk triumfalny poświęcony poległym za ojczyznę. Po prawej stronie placu, przy via Brigata Liguria znajduje się Museo di Storia Naturale Giacomo Doria, w którym zgromadzono ciekawe zbiory, głównie zoologiczne.

Idąc w stronę centrum via XX Settembre i mijając tzw. Ponte Monumentale, czyli wybudowany pod koniec XIX w. wiadukt nad jedną z najruchliwszych arterii nowego miasta, dochodzi się do romańsko-gotyckiego kościółka Santo Stefano, pochodzącego z XII-XIV w., w którego wnętrzu na szczególną uwagę zasługuje cenne dzieło autorstwa Giulia Romana Męczeństwo św. Szczepana.

Skręcając w lewo, w via Fieschi, dociera się do kościoła Santa Maria Assunta in Carignano. Jest to jedna z najbardziej znanych budowli architekta Galeazza Alessiego. Budowę rozpoczęto w 1550 r., a ukończono po ok. 50 latach.

Na północ od via XX Settembre, a na prawo od viale IV Novembre znajduje się przestronny park miejski, zwany Spianata dell'Acquasole, na terenie którego w 1657 r. pogrzebano ofiary epidemii dżumy. Nieco dalej, po przeciwnej stronie piazza Corvetto, położony jest kolejny park miejski, Villetta di Negro, zaprojektowany początkowo jako ogród botaniczny, stąd też znaleźć w nim można wiele egzotycznych i śródziemnomorskich roślin. W parku znajduje się też Museo di Arte Orientale E. Chiassone gromadzące interesujące zbiory sztuki Dalekiego Wschodu od III w. p.n.e. do 2. poł. XIX w.

Nieopodal natomiast położony jest kolejny plac, piazza Mateotti, przy którym po jednej stronie wznosi się XVI-wieczny kościół Il Gesů (albo Sant'Ambrogio) z pięknym barokowym wnętrzem bogato ozdobionym kolorową marmurową okładziną oraz cennymi dziełami sztuki, w tym Wniebowzięciem Guida Reniego oraz dwoma obrazami Rubensa, po drugiej zaś stronie znajduje się Palazzo Ducale. Budynek ten wybudowano na przełomie XVI i XVII w., a następnie przebudowano w XVIII w. i uzupełniono neoklasyczną fasadą. W jego lewym skrzydle widoczne są jeszcze pozostałości średniowiecznego Palazzo Comunale.

Obok, przy via San Lorenzo wznosi się katedra San Lorenzo. Typowa dla miejscowej architektury fasada ozdobiona jest czarnymi i białymi pasami oraz trzema bogatymi portalami w stylu gotyku francuskiego (XIII w.), podtrzymywanymi przez dwa lwy w stylu Antelamiego. Wewnątrz na szczególną uwagę zasługuje położona na prawo od prezbiterium kaplica Lercari, a także freski Tavaronego zdobiące chór.

Przy położonym za kościołem Il Gesů Piazza Dante znajduje się dom Kolumba, przebudowany w XVII w. budynek, w którym urodził się i wychował wielki odkrywca, a tuż obok niego widoczny jest XII-wieczny krużganek św. Andrzeja. Nieopodal wznosi się natomiast monumentalna średniowieczna brama, Porta Soprana zwana również Porta di Sant'Andrea, z dwoma imponującymi wieżami po bokach (XII w.).

Niedaleko stąd, przy piazza Negri, znajduje się kompleks klasztorny ­Sant'Agostino, którego część stanowi XIII-wieczny kościół o dwukolorowej fasadzie i gotyckim portalu, odrestaurowany i częściowo odbudowany po zniszczeniach, jakich doznał podczas bombardowań w 1943 r.

Przy piazza Caricamento wznosi się Palazzo San Giorgio (zwany tak od banku, którego był siedzibą), znany również jako Palazzo del Mare (Pałac Morski). Jest to budynek częściowo gotycki (1260), częściowo renesansowy (1571). Nieco dalej, przy piazza dei Banchi, placu stanowiącym do końca XVII w. centrum handlowe i urbanistyczne miasta, znajduje się tzw. Loggia dei Mercanti, budynek wzniesiony w XVI w. Przy nieodległym piazza Campietto mieści się natomiast XVI-wieczny Palazzo Imperiale, o pięknej fasadzie ozdobionej stiukami.

W pobliskim XVI-wiecznym Palazzo Spinola di Pellicceria mieści się obecnie Galleria Nazionale di Palazzo Spinola, gromadząca oprócz cennych mebli, tkanin i wyrobów złotniczych, bogatą kolekcję malarstwa, szczególnie największych artystów genueńskich, ale także europejskich.

Przy końcu ulicy stoją dwa inne wielkie budynki. Pierwszym z nich jest Palazzo Bianco (Biały Pałac) z klasycyzującą fasadą, mieszczący jedną z najważniejszych kolekcji sztuki w Genui, Galleria di Palazzo Bianco (wt.-pt.: 9.00-19.00, sb.-nd.: 10.00-19.00; bilet zbiorczy (Musei Strada Nuova) 7 EUR, ulgowy dla osób poniżej 18 i powyżej 65 roku życia: wolny z Card Musei). Gromadzi ono bogate zbiory malarstwa włoskiego, flamandzkiego, holenderskiego, francuskiego i hiszpańskiego.

Przy pobliskim Largo Zecca położona jest natomiast początkowa stacja kolejki linowej, którą można dostać się do Righi, jednego z najlepszych punktów widokowych w mieście (302 m).

Stąd niedaleko już do kościoła Santissima Annunziata z XVI-XVII w., charakteryzującego się neoklasyczną fasadą. Mimo zniszczeń doznanych podczas ostatniej wojny, kościół ten zachowuje jednak w dużej mierze swój pierwotny charakter i pozostaje jednym z najpiękniejszych i najbardziej reprezentatywnych przykładów genueńskiego baroku. Wewnątrz podziwiać można dzieła najlepszych lokalnych artystów XVII w.

Jedną z najbardziej znanych atrakcji Genui jest z pewnością jej latarnia. Znajduje się ona w dość sporej odległości od centrum, w zachodniej części miasta. Można się do niej dostać po tzw. passeggiata della Lanterna, ścieżce wiodącej do latarni od via Milano (na wschód od dworca Principe).

Drugą „morską" atrakcją miasta jest ogromne (największe w Europie) akwarium. Znajduje się ono na nabrzeżu, w pobliżu Piazza del Caricamento, można się tu dostać na piechotę, ale także autobusami linii 2, 5 i 9 oraz metrem (przyjazd na stację San Giorgio) z dworca Principe i autobusami linii 12, 13, 15 z dworca Brignole.

Noclegi

Hotel Astoria*** (1), piazza Brignole 4, tel.: +39 01 0873316, http://www.hotelastoria-ge.com;

Hotel Brignole*** (1), Vico Del Corallo 13r, tel.: +39 01 0561651, http://www.hotelbrignole.com;

Hotel Bel Soggiorno** (1), via XX Settembre 19/2, tel.: +39 01 0542880, http://www.belsoggiornohotel.com;

Hotel Boccascena Dipendenza** (3), corso Torino 21/10, tel.: +39 01 0532148;

Hotel Bruxelles Margherita** (3), via XX Settembre 19/7, tel.: +39 01 0589191, http://www.belsoggiornohotel.com;

Hotel Lausanne* (2-3), via Balbi 33B, tel.: +39 010261634;

Gastronomia

Antica Osteria di Vico Palla, Vico Palla 15r, 24- 28 EUR, lokal z tradycjami, kuchnia genueńska, znakomite ryby, tel.: +39 01 02466576; Barisone, via Siracusa 2r, 25-30 EUR, tradycyjny lokal, zamknięty w niedzielę wieczorem i poniedziałek, tel.: +39 01 06049863; Da Maria, Vico Testadoro 14r, róg via XXV Aprile, 9 EUR, wyśmienite potrawy regionalne, niewysokie ceny, tel.: +39 01 0581080; Sa Pesta, via dei Giustiniani 16r, 20-22 EUR, tradycyjna kuchnia lokalna, wnętrze przywodzące na myśl atmosferę lat 50, tel.: +39 01 2468336.

Okolice

10 km na wschód od centrum Genui położone jest niewielkie nadmorskie miasteczko, a właściwie jeden z modnych na przełomie XIX i XX w. kurortów - ­<<Nervi >>- z willami, hotelami, ogrodami i ulicami ocienionymi palmami.

Położone ok. 10 km na zachód od centrum Genui Pegli było niegdyś ośrodkiem wypoczynkowym, do którego chętnie przyjeżdżali arystokraci z całej niemal Europy. Znajduje się tu piękny park, a w nim Museo Civico di Archeologia Ligure (Miejskie Muzeum Archeologii Liguryjskiej). XVI-wieczna Villa Doria jest natomiast siedzibą Museo Navale, zawierającego kolekcję eksponatów związanych z żeglugą.

Dojazd do Nervi z Genui: pociągiem z Brighnole lub autobusem linii 15 z piazza Cavour. Dojazd do Pegli z Genui: pociągiem z dworca Brighnole lub autobusem linii 1, 2 i 3 z piazza Caricamento.

 

 

 

Informujemy, że strona internetowa wykorzystuje pliki cookies. Ustawieniami plikow cookies można zarządzać za pomocą ustawień przeglądarki internetowej. Kliknij zgadzam się aby ukryć ten komunikat.